Arma rozdrtila Vítkovice a oslavila záchranu ve FNL!

ÚSTÍ N.L. - Fotbalisté Ústí nad Labem slaví záchranu ve Fortuna národní lize! V posledním 30. kole totiž doslova rozsápali v přímém souboji o záchranu MFK Vítkovice 4:0. Arma dokonce v konečné tabulce FNL obsadila 10. místo!
Arma skončila ve druhé lize v ročníku 2017-2018 na 10. místě. Kolo před koncem byla přitom čtrnáctá a do posledního zápasu hrála o záchranu. O slušném konečném umístění nakonec rozhodla poslední výhra 4:0 nad Vítkovicemi. Právě ty nakonec sestupují do MSFL. Arma naopak oslavila pátou výhru v řadě.

Pojďme k zápasu: Před rekordní domácí návštěvou sezóny (1466 diváků) vkročila Arma do utkání velmi aktivně. Už v 8. minutě po přihrávce Richtera pálil mezi tyče Jakubov, jeho ránu ještě ale vytěsnil konečky rukavic gólman Vítkovic. O minutu později ale Daniel Richter pronikl do vápna a tvrdou ranou překonal hostujícího gólmana Květoně - 1:0.

Nedlouho poté poprvé zahrozily Vítkovice, když Pašek ve vápně nůžkami mířil vedle. V 17. minutě mohl naopak podruhé slavit domácí Richter, ale trefil tyč. Nadále se hrál vyrovnaný fotbal, Arma ale měla více ze hry a hlavně svého soupeře nepouštěla do šancí. V 29. minutě následně Kingue vybídl Novotného, který ale mířil vedle branky. Po půlhodině hry pak vtrhl do soupeřova vápna Šnirc a po faulu hostujícího Mikuly si došel pro pokutový kop. Sudí neváhal a nařídil penaltu ve prospěch Ústí. Tu následně po tvrdé ráně k tyči proměnil Pavel Pilík, byť gólman vystihl směr střely, na míč ale nedosáhl - 2:0.

Ústí se po dvoubrankovém vedení dostalo do herního klidu a dovedlo tak první poločas k solidnímu stavu.

Hned po přestávce soupeř podnikl dvojité střídání a chtěl s výsledkem ještě něco udělat. V 59. minutě ale došlo k prakticky rozhodnutí utkání.  Po rohovém kopu prodloužil balon do malého vápna Peterka a tam jej uzmul Jakub Pokorný, který z bezprostřední blízkosti hlavou poslal míč do sítě - 3:0.

Domácí fanoušci už pomalu mohli slavit, protože Vítkovice nevypadaly na to, že by se zápasem ještě něco mohly udělat. Naopak mohla skórovat znovu Arma, když po přihrávce Pilíka nedostal míč do odkryté branky Filip Novotný.

V 79. minutě vsítila Arma čtvrtou branku. Do vápna vlétl Procházka, zasekávačkou se zbavil obránce a předložil balon Alexanderu Jakubovi, který zblízka prázdnou bránu skutečně už minout nemohl - 4:0.

Zbytek utkání se vesměs už dohrával za rozhodnutého stavu. Arma nakonec zvítězila o čtyři branky a oslavila záchranu v soutěži.

FK Ústí nad Labem - MFK Vítkovice 4:0 (2:0)
Branky: 9. D. Richter, 34. P. Pilík, 59. J. Pokorný, 79. Jakubov
ŽK:   82. Miskovič (UNL) – 33. Mikula (VIT), 37. Hýbl (VIT), 39. Pašek (VIT), 72. Motyčka (VIT)
Rozhodčí: Zelinka – Blažej, Hock; čtvrtý rozhodčí: Ginzel; delegát: L. Zeman; technický delegát: Rampáček
Diváci: 1 466
Držení míče: 51 % : 49 %.

Střely na branku: 7:4. Střely mimo: 10:8. Rohy: 5:4. Ofsajdy: 0:2. Fauly: 16:22.

Sestavy:
FK Ústí nad Labem:
 Vašek – Leibl, J. Pokorný, Kingue, Šnirc – Martykán (85. Pimpara), J. Peterka (C) – P. Pilík (72. D. Procházka), D. Richter (69. Miskovič), F. Novotný – Jakubov. Trenéři: Aleš Křeček, Juraj Šimurka.

MFK Vítkovice: Květon – Malík, Mikula (C), Twardzik, Hýbl – Motyčka (76. Urbančok) – Pašek, Okleštěk, Ožvolda (46. Mrázek), Kučera (46. Mišinský) – Žondra. Trenéři: Ludevít Grmela, Roman Vojvodík.

Ohlasy trenérů:

Aleš Křeček (FK Ústí nad Labem): "Poprvé jsem před zápasem hůře spal. Byl jsem nervóznější, než jindy. Hráče jsme se snažili spíše zklidňovat. Nechtěli jsme nic podcenit, nenechat soupeře hrát, chtěli jsme být dominantní. To se nám podařilo. Do utkání jsme dobře vstoupili, a to rozhodlo."

Ludevít Grmela (MFK Vítkovice): "O našem sestupu se nerozhodlo v dnešním utkání. Bylo to o celé naší sezóně. Úvod sezóny jsme těžce zaspali, na jaře to nebylo špatné, tam jsme se vrátili do hry s mužstvy před námi. Ústí v závěru mělo nějakou sérii výher. Co se týče zápasu, zase rozhodly naše chyby, špatné vystoupení stoperů... Ve druhé půli jsme to otevřeli, hráli jsme na tři útočníky, chtěli jsme to zvrátit, ale domácí už byli někde jinde. Dělali si, co chtěli a vypadalo to, že na hřišti byli jen domácí. Dostali jsme laciný první gól v 9. minutě, takové chyby by obránci neměli dělat. Máme zkušené mužstvo a měli bychom si s tím poradit lépe."

Autor: Martin Pešout