Arma vyhrála ve Frýdku a k záchraně jí stačí bod!

FRÝDEK-MÍSTEK - V televizním duelu 29. kola Fortuna národní ligy bere Arma veledůležité tři body z horké půdy Frýdku-Místku! Tamní Valcíře po dramatickém průběhu porazila 2:1. Soupeře pak odsoudila k sestupu a sama výrazně nakročila k záchraně v druholigové soutěži.
Úvodní minuty zápasu patřily Frýdku-Místku, který vstoupil do zápasu velmi aktivně a vytvářel si poziční tlak. Dlouho ale domácím vázla hra na nepřesné kombinaci nebo koncovce, takže Arma celkem v klidu udržovala bezbrankový stav. Postupem času domácí Frýdek přitlačil a vytvořil si gólové příležitosti, ty ale vychytal opět fantastický gólman Ústí Petr Vašek. Ten tedy poprvé výrazněji zasahoval v 7. minutě po nepříjemné střele Varadiho z úhlu malého vápna. Vašek balon vytěsnil na roh. Po rohovém kopu pak sám hlavičkoval domácí Tandir, ale opět byl na místě brankář Vašek. Pak posílal Frýdek ostré míče do vápna Ústí z rohových kopů a kopačky domácího Mozola. Arma se ale pokaždé ubránila. Po čtvrthodině hry pak míč uklidil do bezpečí Kingue po dalším ostrém centru Mozola. V 17. minutě se pak na útočnou polovinu dostala i Arma a vybojovala svůj první rohový kop.

Pak po centrech hrozil Frýdek, do akcí se chtěl dostávat Varadi, ale ústecký celek stále odolával. V 24. minutě opět úřadoval Vašek, když po centru Slaninky vytěsnil hlavičku Literáka mířící k tyči. Pokud si chtěl Frýdek zachovat naději na záchranu, musel v neděli bezpodmínečně vyhrát. A tak se dalo očekávat, že všechny síly bude vrhat do útoku. Postupem času oba celky žehraly na nepřesnosti v kombinaci a poločas pomalu spěl k bezbrankovému stavu. Frýdek tu a tam zahrozil, ale skóre se neměnilo.

Po poločasové přestávce vyběhla Arma na trávník v slušném tempu a záhy v 50. minutě otevřel skóre Alexander Jakubov, který zužitkoval hlavou centr Michala Leibla a neomylně poslal míč do sítě - 0:1.

Radost Army netrvala dlouho, protože v 54. minutě po narážečce s Mohamadou Dramém z hranice vápna překonal ústeckého gólmana Ismar Tandir - 1:1.

Vstřelenými góly se hra rozproudila a bylo rázem zaděláno na zajímavou koncovku zápasu. V 66. minutě tvrdou střelu Slaninky vytěsnil gólman Vašek nad bránu. V 68. minutě po centru znovu aktivního Slaninky zakončoval Mravec vedle branky. V 78. minutě při ústeckém náběhu do soupeřova vápna fauloval domácí Tandir a sudí nařídil penaltu ve prospěch Ústí. Tu však střelou nad zařízení zahodil Alexander Jakubov. Když už to vypadalo, že zápas skončí remízou, tak do vápna vtrhl Filip Novotný a po přihrávce Richtera se uvolnil ve vápně a překonal domácího gólmana - 1:2.

Po porážce 1:2 Frýdek-Místek sestoupil do MSFL. Ústí má naopak na kontě nyní 33 bodů a k definitivní jistotě záchrany potřebuje ještě bod. O něm se rozhodně v 30. kole doma proti Vítkovicím v rozhodujícím vzájemném zápase o bytí a nebytí. Protože jedině Vítkovice by ještě mohly Armu připravit o druholigovou příslušnost. Podzimní zápas s Vítkovicemi skončil 0:0. Remíza či výhra tak znamená ústeckou záchranu, jedině porážka by znamenala sestup. Rozuzlení přijde příští pátek!

MFK Frýdek-Místek - FK Ústí nad Labem 1:2 (0:0)
Branky: 54. Tandir – 50. Jakubov, 90. F. Novotný

ŽK:   62. Literák (FRM), 63. Biolek (FRM), 77. Mravec (FRM), 78. Tandir (FRM), 80. Varadi (FRM) – 23. P. Pilík (UNL), 24. Leibl (UNL), 66. J. Pokorný (UNL), 87. M. Zeman (UNL)
Rozhodčí: Petr Ardeleanu – Valter Boček, Milan Flimmel
Diváci: 786
Neproměněná penalta: 80. Jakubov (UNL), mimo
Střely na branku: 6:4. Střely mimo: 6:10. Rohy:10:6. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 13:6.

Sestavy:
MFK Frýdek-Místek:
 Mihálek – Biolek (85. Šohaj), Literák, Mravec, Fukala – Mozol (46. Přichystal), Dramé (81. Hruška), Willwéber, Slaninka – Varadi, Tandir.

FK Ústí nad Labem: Vašek – M. Zeman, J. Pokorný, Kingue, Leibl – J. Peterka (C), Martykán – P. Pilík (76. D. Procházka), D. Richter (90+1. Miskovič), F. Novotný – Jakubov.

Ohlasy trenérů:

Martin Pulpit (trenér Frýdku-Místku): "Hráčům děkuji, že do posledního zápasu dali všechno. Tohle není o jednom utkání, tady chybí cesta, cíl, vize celého frýdeckého fotbalu. Aby se v tomto krásném prostředí nastartoval fotbal, musí se něco změnit. Je mi líto fanoušků. To, co se dnes dělo na hřišti, nemá smysl komentovat."

Aleš Křeček (trenér Ústí nad Labem): "Bylo to od začátku nervózní utkání, více se bojovalo, než hrál fotbal. My jsme bohužel neproměnili penaltu, v tom momentu mi moc dobře nebylo. Jsem ale hrozně moc rád, že jsme to nakonec zvládli a zápas vyhráli."

Sestřih zápasu: ZDE

Autor: Martin Pešout