Filip Novotný: Musíme fanouškům ukázat, že fotbal hrát umíme!

ÚSTÍ N.L. - Poslední zimní posilou Army byl Filip Novotný z Vysočiny Jihlava. Dvaadvacetiletý hráč přišel v rámci hostování a hodlá Armě na jaře pomoct přiblížit se vysněnému cíli znamenající záchranu ve Fortuna národní lize.

Jak se seběhl tvůj přesun z Vysočiny Jihlava do Ústí nad Labem?
Už v minulém půlroce jsem si pohrával s myšlenkou hostování, protože jsem neměl herní vytížení podle svých představ. V zimě jsem si řekl, že v Jihlavě absolvuji přípravu a pak se uvidí. Ale i trenér Svědík mi řekl, že nezapadám do základní sestavy Jihlavy, takže jsem se rozhodl pro hostování. Ozvalo se mi Ústí, za což jsem byl rád. V Jihlavě se doplnil kádr, přišlo několik hráčů a ani předtím jsem nepatřil do základní sestavy, takže nebyl problém s mým uvolněním.

V Jihlavě jsi odehrál 11 utkání v první lize. Jaká to byla zkušenost?
Hrát v první lize je krásné, bylo to super. Obzvláště zápasy se Slavií byly skvělým zážitkem, s ní to mělo super atmosféru. Věřím, že se za půl roku do Jihlavy vrátím a startů v první lize budu mít více.

Už jsi v Ústí působil, takže rozhodování pro Armu nebylo složité, že?
Ústí je pro mě srdcová záležitost. Nebylo co řešit. S fotbalem jsem začínal v Litoměřicích a v 15 letech jsem přestoupil do Ústí. Celý dorost jsem odehrál v Ústí a dostal se až do „A“ týmu.

Při tvém posledním působení v Ústí tým hrál ve druhé lize na vrchu tabulky, což je teď asi změna vzhledem k záchranářským starostem, že?
Když jsem odcházel v lednu 2016, tak jsme v průběhu podzimu byli na druhém místě. Pak to šlo dolů, nevím, co se stalo. Herně Arma nehrála na podzim špatně, ale výsledky nepřicházely. Snad se to teď zlepší.

Na jakém postu bys měl operovat?
Přicházím na levý kraj zálohy, ale můžu zaskakovat i na levém obránci. Záleží, kam se mnou trenér bude počítat.

Už jsi skóroval v přípravě proti Olympii. Jak ses sehrál s týmem?
Ještě to není dokonalé, ale víme o sobě. Pár kluků znám, bude to dobré. Hned v prvním zápase jsem dal gól, i když to byla trochu náhoda. V přípravě jsme odehráli dobré zápasy, v těch třech utkáních jsem se cítil dobře. Snad se nám bude dařit i v sezóně.

Jak jste v kabině přijali odložení zápasu v Opavě?
Na zmrzlém trávníku by nechtěl hrát nikdo. Nevím, pro koho by to byla výhoda, ale nebyl by to fotbal. Většina kluků v kabině byla ráda, že jsme tam nejeli.

Co říci k domácímu zápasu s Pardubicemi?
Jsme rád, že budeme hrát doma před naším publikem. Musíme fanouškům ukázat, že fotbal hrát umíme a snad přijdou výsledky. Také doufám, že v pátek získáme tři body!

Přišlo sedm nových hráčů. Jak vás, nové posily, kabina přijala?
Určitě dobře. Půlku kabiny jsem znal z mého předchozího působení v Armě. Je to bez problémů, parta je dobrá.

Sledoval jsi druhou ligu při tvém působení v Jihlavě?
Spíše jsem koukal jen na výsledky. Viděl jsem nějaký zápas v Ústí, když jsem přijel.

Jihlava třikrát vyhrála, co tomu říkáš?
Je to překvapení, jsou toho plné noviny. Ukázal se charakter mančaftu, hráči do toho dali srdce, bojovali do poslední minuty a dokázali dávat góly. Zaslouženě porazili Slavii i Plzeň a naposledy Teplice přehráli. Získali zasloužených devět bodů.

Podle tabulky situace Army není růžová. Budou o záchraně rozhodovat už úvodní zápasy jara?
Budeme potřebovat získávat body, musíme se dotáhnout na skupinku týmu před námi. Máme dvanáct bodů, což není málo, ale ztrácíme pět, šest bodů třeba na Varnsdorf a celky před námi. Chceme odskočit z těch posledních příček.

Koho tipuješ na postup do HET ligy?
Jednoznačným favoritem bude Opava. Asi si to vykope. Ukázala sílu už vloni, když došla až do finále MOL Cupu. Co se týče aspirantů na druhé místo, těžko říci, budou o něj bojovat Příbram nebo České Budějovice, jedná se o kvalitní týmy.

Autor: Martin Pešout