Mám rád koncepční práci, tvrdí trenér Aleš Křeček

ÚSTÍ N.L. - Na startu letní přípravy jsme vyzpovídali trenéra "A" týmu Aleše Křečka. Kouč přivítal hráče na úvodním tréninku a v následujícíh týdnech bude hráčům ordinovat tvrdé tréninkové jednotky. "Hovořit o cílech je nyní předčasné, ale moje krédo je, že chceme vyhrát každý zápas," říká náš trenér.
S čím půjdete do nové sezóny?
Máme hodně odchodů, mužstvo se skoro z poloviny bude skládat nově. Naším prvním úkolem je proto poskládat konkurenceschopný tým. Chceme mít tým, který v soutěži bude hrát důstojnou roli, abychom neměli stejné problémy jako v minulé sezóně. Hovořit o cílech je nyní předčasné, ale moje krédo je, že chceme vyhrát každý zápas. Chceme hrát co nejlepší fotbal.

Co říkáte na fakt, že o postup do první ligy mohou hrát až tři týmy a bude se hrát baráž o postup?
Ještě nevím, s přesně jakým kádrem půjdeme do přípravy. Soutěž ale bude trochu jiná a bude to zajímavé pro fanoušky.

Končí tedy Michal Zeman. Co k tomu říci?
Hned po posledním zápase s Vítkovicemi v 30. kole jsem mluvil, jak s Honzou Martykánem, tak i Michalem Zemanem. Oba byli pevně rozhodnutí, že chtějí skončit. Nebyla šance je přesvědčit.

Oba se rozhodli, že půjdou do civilního zaměstnání. Jak vnímáte realitu, že někteří fotbalisté dávají přednost civilní práci před fotbalem třeba na úrovni druhé ligy?
Respektuji, že oba hráči už měli nějaký věk, i když dnes se sportovní věk už hodně prodlužuje a nehraje žádnou zásadní roli, pokud jsou zdraví. Hlavně Marty zdravý byl, s Michalem to bylo ohledně zdraví horší. Ale myslím si, že by Michal ještě rok, dva na téhle úrovni mohl hrát. Oba jsem přesvdčoval, aby svůj konec zvážili. Někteří hráči, když si dají dohromady fotbal na nižší úrovni a ještě práci, tak mají lepší podmínky a jako druholigový klub tomu nekonkurujeme. Například Michal ještě bude hrát fotbal v Rakousku a bude mít práci. Je to realita.

Po sezóně jste prozradil, že sledujete hráče z ČFL. Jak to dopadlo?
Podobný případ. V ČFL jsem měl vyhlédnuté hráče a oni mi řeknou: mám peníze za práci, peníze za fotbal a když to dám dohromady, tak nemohu risknout jít do 2. ligy za méně peněz. Druhá liga je pro hráče mající ambice se dostat do první ligy nebo zahraničí. Pro starší hráče, kteří mají něco za sebou, mají rodiny, děti a dívají se na zadní vrátka, tak bude čím dál složitější takové hráče přivádět.

Na jaké týmy jste se v ČFL jezdil dívat a hráče monitorovat?
Jezdil jsem hlavně do Litoměřic, Stanislav Pelc jezdil do Brozan. Viděl jsem Ústí nad Orlicí, odkud přijde jeden hráč na zkoušku. Adam Nágl pojede s námi na soustředění. To je přesně ten případ: má práci, u toho hraje ČFL. Ale má ambice a chce to zkusit. Odehraje nějaký zápas a pak uvidíme, jestli to dáme dohromady nebo ne.

Pojďme k hráčskému kádru. V brance nahradil Petra Vaška Jiří Lindr...
Naší prioritou hned po sezóně bylo získat kvalitního, zkušeného brankáře. Při tvorbě kádru jsme začali od postu brankáře a jsem rád, že to vedení dotáhlo do konce a Jirka Lindr je tady. Lindr měl i jiné možnosti, ale jsem rád, že je v Ústí.

Skončil i druhý gólman Jakub Kotěra.
Kotěra se zranil. Na podzim odchytal zápasy, pak jsme přivedli Vaška. Věděli jsme, že v naší situaci jsme potřebovali zkušeného gólmana. Ukázalo se, že volba s Vaškem byla správná a vyšlo to. Kotěra chtěl odejít už v zimě. I to je signál vyspělosti hráče. O místo se musí porvat, nejde o jednotlivce, ale o tým.

Přichází také Marek Krátký.
Mára Krátký je dynamickým typ hráče, klasický lajnový fotbalista, pojetím hraje víc dopředu než vyloženě na postu beka. Asi ho dáme postově trošku výše, než na obránce. Hráč, který zahraje na více postech, je pro trenéra cenný.

Další příchody, Strada, Bílek?
Jsou to hráči, kteří už mají něco za sebou, takže je nemusíme zkoušet. Mají i ligové parametry. Pravá strana vypadá zajímavě,  a hráči přišli s vizí, že se prosadí a budou hrát.

Jak bude vypadat útok?
Jako když stavíte barák, tak začínáte základy, což je ve fotbale brankář. Ale góly dávají útočníci. Rozhoduje se před brankami. Máme Matějku, který dával góly v Domažlicích, půlroku hrál v ČFL, chtěli jsme, aby nabral sebevědomí a střílel tam branky, což se povedlo. Máme Jindráčka a věřím, že prodlouží smlouvu. Máme i další možnosti, abychom třeba ještě nějakého hráče do útoku přivedli.

Co říkáte na obměnu týmů ve druhé lize: nově budete nastupovat proti Brnu, Jihlavě, Chrudimi a Prostějovu.
Jihlava s Brnem budou favority soutěže. Ale jednoduché to mít nebudou. Ale na oba tyto týmy se budou chtít všechny celky vytáhnout. Chrudim dlouho odmítala postoupit z ČFL, teď se rozhodli, že hrát druhou ligu budou. Může být zpestřením. A Prostějov si druhou ligu vyzkoušel, sestoupil a teď se vrací zpátky. Mají chuť, mají ambice hrát druhou ligu dloudoběji.

Bylo vaší prioritou setrvat v Ústí?
Od začátku jsem chtěl prodloužit smlouvu v Ústí. Během jara jsme komunikovali s vedneím, že když se zachráníme, budeme spolupracovat dlouhodoběji. Mám rád koncepční práci, než hašení nějakého požáru. Budeme mít nyní dloudobější vizi. Byla to pro mě priorita.

Na jaře se rozkoukával Youba Drame. Jaká bude jeho pozice?
Drame má obrovskou perspektivu. Během toho půlroku si přivykl, aklimatizoval se se na dospělý fotbal, na tu tvrdost. Na jaře moc šancí nedostal. Na jaře to bylo hlavně o hlavě, než o fotbale. Jeho situace byla komplikovanější, ale věřím, že se teď na podzim prosadí. Je to gólový hráč, může hrát v útoku, tak v obraně.

Autor: Martin Pešout