Mám rád zápasy pod umělým osvětlením, těší se na domácí duely Tomáš Ťok

ÚSTÍ N.L. - Jednou z nových zimních posil Army je také Tomáš Ťok. Tento mladý fotbalista přišel v rámci hostování z 1. FC Slovácko a hodlá rovněž pomoct Armě k záchraně. Třiadvacetiletý fotbalista si například pochvaluje ústecký stadion a těší se na večerní domácí zápasy pod umělým osvětlením.

Už v pátek 9.3. čeká Armu zápas s Pardubicemi. Co od tohoto utkání očekáváš?
Pardubice jsem neviděl, abych mohl popsat, jakým stylem hrají. Je to první jarní zápas. Podmínky nasvědčují tomu, že to bude hodně bojovný duel, asi to bude podobné tomu, co jsme odehráli v posledních třech přípravných zápasech na přírodní trávě. Musíme do toho dát všechno. Nehledět na krásu a snažit se získat body.

Jak bys zhodnotil své dosavadní působení v Armě?
Naskočil jsem do přípravy od začátku ledna. Musím říci, že podmínky a zázemí jsou tu na vynikající úrovni. Kolektiv v kabině také. Požádal mě pan trenér Křeček, abych pomohl zachránit druhou ligu v Ústí. Jsem za nabídku rád a budu pro to dělat maximum. Co se týče přípravy, vzhledem k tomu, že se první jarní kolo odložilo, tak celá zimní příprava byla dlouhá a už se těším na první mistrovský zápas s Pardubicemi.

S čím jsi do Ústí přišel?
Přišel jsem jako střední záložník. Trenér sice říkal, že jich má hodně, ale chtěl zvýšit konkurenci. Proto jsem přišel. Jinak jsem spíše defenzivnější hráč, šestka nebo osmička. Střídal jsem se s Honzou Peterkou, Honzou Martykánem a Danielem Richterem. V prvních přípravných zápasech jsem si zvykal na styl, jakým Ústí hraje a na který se trenér orientuje. V posledních zápasech jsem si na to už zvykl a zapadl jsem do systému hry.

Co jsi o Ústí věděl před svým příchodem?
Prakticky nic. Přijel jsem do neznáma. Pro mě bylo nejdůležitější, že mi zavolal trenér s tím, že by mě chtěl. To bylo zásadní. Jinak Slovácko hrálo v Ústí na podzim zápas MOL Cupu, tehdy jsem ale nepřijel, protože jsem byl zraněný.

Jak se ti líbí ústecký stadion?
Stadion je ve fantastickém stavu. Co se týče zázemí, tak v rámci druhé ligy patří mezi lepší stadiony, navíc disponuje vyhřívaným trávníkem.Těším se i na večerní domácí zápasy za umělého osvětlení.

V přípravě jste odehráli třináct zápasů a na jaře jich ve druhé lize odehrajete čtrnáct. Nejste už unavení?
Unavení můžeme být maximálně z umělky. Těšili jsme se na přírodní trávník, na kterém se hraje lépe a je lepší i co se týče zdraví. Mistrovská utkání jsou úplně o něčem jiném. V přátelácích přece jen o nic nejde. Na sezónu se těšíme a těch čtrnáct zápasů v lize jistě uteče rychleji než těch třináct v rámci zimní přípravy.

Jak jste přijali v kabině odložení zápasu v Opavě?
Trenér nás nabádal, abychom byli připraveni na zápas, ale současně jsme sledovali počasí. Věděli jsme, že se na tamní hřiště pojedou podívat delegáti FAČR. Už ve středu jsme věděli, že utkání bude odložené. Nastal tak rezervní plán v podobě přípravného utkání v Sokolově.

Myslíš, že by vám hra na těžkém terénu proti kombinační Opavě vyhovovala?
Myslím, že je jedno, jestli bychom hráli teď na těžkém terénu nebo za měsíc na lepším hřišti. Musíme se s tím poprat. Nenasvědčovaly podmínky k tomu, aby se hrálo. Vůbec jsme nepolemizovali nad tím, že bychom to teď na těžkém hřišti ukopali, protože Opava hraje kombinační fotbal. Ve druhé lize se dá porazit každý.

Sleduješ postavení v tabulce a situaci u konkurentů v pásmu sestupu? Navíc vyhrál o víkendu Žižkov, který tak trochu aktuálně unikl pásmu sestupu?
Nesleduji to. I spoluhráčům bych poradil, aby výsledky ostatních týmů nesledovali. Když budou polemizovat a spekulovat, kolik musíme uhrát bodů a počítat body, nebude to dobré. Musíme spoléhat na naše výkony a soustředit se na sebe.

V souvislosti s tvým jménem je zajímavostí, že jsi v příbuzenském vztahu s ministrem dopravy Danem Ťokem. Jak tohle vnímáš?
Byl bych rád, kdybych nebyl s touto souvislostí příliš kontaktován. Je sice součást mojí rodiny, ale viděl jsem ho jednou v životě a nějaký vztah k němu nemám. Nejsem rád, když mě s touto zajímavostí někdo spojuje. Na Slovácku, když tam ještě hrával Libor Došek, tak si se staršími hráči ze mě dělali srandu. Ale nerad bych se na tuhle souvislost vázal.

Jak bys ještě zhodnotil nedávné soustředění v Roudnici nad Labem?
Se Slováckem jsme v rámci soustředění v Česku jezdili do Uherského Brodu. Tam to bylo srovnatelné s Roudnicí. Nejdůležitější bylo, že jsme změnili prostředí a odjeli po dlouhé doby z Ústí na nové místo. Mohli jsme se tím také odreagovat, protože předtím jsme trénovali na stále stejných místech.

Přišlo sedm nových hráčů. Jak vás přijala kabina?
Kabina nás přijala, kolektiv je super. Co se týče posil, tak třeba Petr Vašek je nejzkušenější hráč. Je to velká osobnost, hráči k němu mají respekt.

Autor: Martin Pešout