Na fotbal se má chodit, když se daří i nedaří. Potřebujeme fanoušky na tribunách, burcuje Patrik Gilián

ÚSTÍ N.L. - Jedenadvacetiletý obránce Patrik Gilián ví, že se Arma nyní nenachází v komfortní situaci. Proto burcuje fanoušky k tomu, aby chodili na domácí zápasy a podporovali modrobílé barvy. Rodák z Rimavské Soboty si užívá angažmá v Ústí nad Labem, jelikož zde poznává dospělý fotbal. Předtím nastupoval v Juniorské lize, ačkoli už nakoukl do hlavního týmu pražské Slavie.

V sobotu jste v posledním zápase v Příbrami v rozmezí patnácti minut ve druhé půli čtyřikrát inkasovali. Co se tam stalo?

Asi nekoncentrovanost. Vypli jsme, přestali jsme se soustředit. Dostali jsme první gól a sesypali jsme se. Bohužel se nám nedaří otáčet zápasy. Inkasujeme a je konec, myslíme si, že už to nejde, přitom si šance vytváříme.

V pátek hraje Arma s Hradcem Králové. Jaký to bude zápas?

Hradec sestoupil vloni z první ligy a nečeká nás nic snadného. Hradec má kvalitu. Ale myslím si, že domácí prostředí nám prospívá. Snad budeme lepší v koncovce a doma zabereme. Potřebujeme vstřelit gól jako první. Nesmíme jako první inkasovat.

Jak bys nalákal fanoušky, aby přišli na utkání s Hradcem Králové?

Rád bych fanoušky viděl na tribunách, i když se nám nedaří. Na fotbal se má chodit v dobrém i špatném. Potřebujeme podporu a vidět, že nás fanoušci budou tlačit a vidět, že chtějí, abychom uspěli. My do toho dáme úplně všechno. Potřebujeme získat tři body, vstřelit gól a vzadu neinkasovat.

Co říci k posledním výsledkům ve Fortuna národní lize? Tým nevyhrál sedm zápasů v řadě, poslední výsledky 0:3 a 0:4 nejsou lichotivé….

Je to strašné. Pořád se o tom bavíme. Stojí nás to body, síly, i psychiku. Je to špatné. Těžko se o tom i mluví. Potřebujeme vyhrát zápas. Já tvrdím, že jediná výhra nás může nakopnout. Možná i jediný gól. Stačí se chytnout na jednom povedeném utkání.

Teď máte ale i problémy se střílením branek.

A to jsme v týdnu před Příbramí velmi intenzivně trénovali koncovku, zakončení, pohyb ve vápně. Ale nic nám tam nespadlo, ačkoli jsme v Příbrami běželi čtyřikrát sami na branku.

Můžete ještě popsat své působení v ústecké Armě, jelikož jste sem přišel z juniorky Slavie?

V Ústí působím druhou sezónu, přišel jsem vloni na jaře, kdy jsem nasbíral několik startů. Když se vrátím ještě k mému příchodu do Army, tak musím říct, že to byl pro mě velký skok. Dospělý fotbal je jiný, důrazný, silový, rychlejší. Už jsem se ale adaptoval.

Jaký názor máte na Juniorskou ligu, kterou jste prošel a jak si stojí ve srovnání s druhou ligou?

Juniorka má nahradit ligové „B“ týmy. Je to tam fotbal na úrovni třetí ligy nebo divize. Až bych řekl, že Juniorka hráčům může škodit, protože přicházejí o dospělý fotbal. Seniorský fotbal je samozřejmě něco jiného.

Předpokládám, že ve druhé lize poznáváte větší tlak a očekávání fanoušků ve srovnání s Juniorskou ligou, že?

V Juniorce takový tlak určitě není. Tam se nesestupuje, nehraje se o takové peníze a někdy i o setrvání trenéra. V Armě poznávám dospělý a kvalitní fotbal, takže za mě je druhá liga určitě výše.

Nakoukl jste do hlavního týmu pražské Slavie?

Do áčka jsem nakoukl, především do tréninků. Odehrál jsem i dva přípravné zápasy. Byl to zážitek. Viděl jsem prvoligové hráče, kteří jsou často v televizi, což byl zážitek. Ale tahle cesta ve druhé lize přes Armu je také výborná.