Nejdu si jen prodloužit kariéru, chci Ústí pomoct, hlásí Petr Vašek!

ROUDNICE N.L. - Na soustředění v Roudnici nad Labem tvrdě trénoval také nový ústecký gólman Petr Vašek. Ten ještě na podzim chytal v první lize za Baník Ostrava. Nyní hodlá pomoct Armě k záchraně ve Fortuna národní lize. Současně Vašek vzhledem ke svým startům v české první a ruské lize patří k největším osobnostem, kteří kdy v Armě působili. Kromě někdejších borců jako Michala Doležala či Petra Fouska byl větší hvězdou v ústeckém dresu před lety už jen Edin Džeko.

Zastihli jsme vás na týmovém soustředění v Roudnici nad Labem. Jak se cítíte?
Jsem unavený. Příprava byla těžká. Už se blíží první zápasy, tak se těšíme na sezónu.

K Ústí jste se připojil na startu zimní přípravy. Jak hodnotíte svůj přesun do Ústí?
Každý trénink už mě bolí a někdy už je těžké trénovat. Proto k fotbalu potřebuji výzvu. Musíte mít cíl. Chcete něčeho v té sezóně dosáhnout. Nebaví mě hrát v týmu, který hraje uprostřed tabulky a o nic mu nejde. V Ústí si teď prodlužuji kariéru. Je to ovšem dřina. 

Mluvíte o cílech. Letos s Armou budete hrát o záchranu a vloni jste s Baníkem bojoval pro změnu o postup...
Vloni jsme s Baníkem Ostrava měli jasný cíl postoupit do první ligy. Někdy to tam ale nebylo jednoduché. 

V listopadu jste skončil v Baníku Ostrava. Co následovalo pak?
Měl jsem problémy s loktem, měl jsem tehdy naplánovanou operaci na polovinu prosince. A tak jsem využil pauzy a na operaci šel už dříve v listopadu. Pak jsem šel na pracovní úřad. Už podruhé. Už mě předtím vytahoval z pracáku trenér Petržela do Baníku. Normálně jsem si hledal práci. V klidu v Opavě. Dvakrát jsem měl už klinickou smrt a dvakrát už jsem nějakým způsobem přežil. Je to nahorů-dolů. 

Který zápas ze zimní přípravy se vám líbil nejvíce?
Přijatelný byl zápas na Vyšehradě. Postupem času jsme se zlepšovali a snad překvapíme.


V Ústí máte ještě parťáky z Baníku - Jakubova a Pokorného...
Známe se, v tomto ohledu není problém. 

Jak vidíte pozici Ústí směrem do jarní části sezóny?
Je to složité. Ale záchranu si můžeme uhrát sami. Jde to. 


Začínáte 3.3. v Opavě. Odtud pocházíte a už jste tam Baníku vloni vychytal výhru...
Tehdy celý mančaft hrál dobře a vyhráli jsme. Znám to tam, tisíc lidí na mě bezdůvodně křičelo. Z Opavy jsem dvakrát přestoupil do Ostravy, takže u fanoušků mám vroubek. Určitě mi zase budou nadávat. Jestli je to škoda, když jsem opavský odchovanec? Škoda je dobrého člověka. 

Přichystáte pro ústecké spoluhráče nějakou motivaci za případnou výhru v Opavě?
Už jsem říkal klukům, že když tam vyhrajeme, bude to super. Ptal jsem se jich, co by chtěli. Výhra v Opavě by těšila. A je jedno, jestli 1:0 nebo 4:3. Jakýkoli bodový zisk z Opavy by byl super a pak to potřebujeme potvrdit doma s Pardubicemi. Ty jsou velmi nepříjemný soupeř.

Jak na vás působí Fotbalová národní liga?
Druhá liga je nepříjemná soutěž. To samé bylo v Rusku, když jsme sestoupili a pak se snažili o návrat do první ligy. Druhá liga je velmi bojovná, jezdí se tam po "zadku". Není to příliš sledovaná soutěž a přitom velmi těžká. Když byli ve druhé lize Olomouc s Ostravou, pak se k nim přidala Opava, tak to bylo atraktivní a s Baníkem na nás bylo všude vyprodáno. 

Ještě zavzpomínejte na Baník...
Je to tam hodně o fanoušcích. Když jsem tam poprvé přišel z Opavy, tak na mě deset tisíc lidí pískalo. Vychytal jsem tři nuly, a přesto pískali dál při každém doteku míče. Fanoušci jsou tam nároční. Přes dva roky mi trvalo, než jsem je získal na svou stranu. Jsou tvrdí, ale klub mají rádi. Na druhou ligu jich chodilo spoustu a klub si pak pro ně připravil zdražené vstupné po postupu. 

S čím do Ústí přicházíte?
Nechci si tady jenom prodloužit kariéru a být u toho, kdyby to nedej bože, špatně dopadlo. Přišel jsem pomoct. Znám trenérské duo Křeček - Šimurka. Trenér se mě zeptal, jestli bych neměl zájem. Říkal jsem, trenére, popřemýšlím o tom. Pak už to šlo ráz na ráz.

Vloni jste v Ústí chytal v dresu Baníku, jak jste vnímal ústecký klub?
 

Ústí jsme sice v minulé sezóně porazili dvakrát 3:0, ale moc výsledky neodpovídaly dění na hřišti. Ústí i my jsme měli tři gólovky a zatímco my jsme je proměnili, tak Ústí ne. Stejné to bylo i při zápase v Ostravě.

Jak vnímáte ústeckou kabinu?
Marty (Jan Martykán – pozn. red.) je v klubu už legendou, kapitán Honza Peterka už je tu taky dlouho, i další kluci.

Jak se vám líbí ústecké zázemí?
Je to tak, jak to je. Stadion je v klidu. Hlavně, aby chodili fanoušci. Ústí je velké město a fotbal by si zasloužil větší divácké návštěvy.

 

Autor: Martin Pešout

PARTNEŘI:

Copyright © 2015 FK Ústí nad Labem a.s. Veškerý obsah stránek je chráněn podle autorského zákona a jeho kopírování bez výslovného souhlasu FK Ústí nad Labem a.s. je zakázáno.
Povolena je citace zpráv zveřejněných na tomto webu s uvedením zdroje www.fkusti.cz

Powered by GOLDMIND Marketing and Digital