Ročník 2008 se zúčastnil mezinárodního turnaje v Německu

Ročník 2008 se zúčastnil mezinárodního turnaje v německém Verlu. Trenér Matěj Lačný podává reportáž z celého víkendu.

O víkendu 2.-3.6. náš tým U10 (ročník 2008) čekala první velká mezinárodní konfrontace a to na turnaji PT Sports Juniorcup v Německém městečku Verl. Turnaje se účastnilo celkem 120 týmů a své zástupce zde mělo celkem 15 zemí Evropy (např. Manchester City, AC Milán, Lokomotiv Moskva, Bayern Mnichov, Sporting Lisabon, Olympique Marseille apod.).

Cesta na místo turnaje byla dlouhá, a tak jsme vyrazili již o den dříve a zvolili jsme společnou dopravu s dalším českým účastníkem turnaje - Motorletem Praha.  Do dějiště turnaje jsme dorazili kolem 20h a jako první jsme si šli prohlédnout stadion domácího Verlu, kde o den později vypukly boje v základních skupinách a zároveň byl tento stadion hostitelem nedělních finálových skupin (nejlepších 48 týmů turnaje). Motivace nás všech byla jasná: zahrát si tu i v neděli. Kluci se na místě posilnili večeří a pak už pomalu přicházela na řadu večerka (pozn. spaní v tělocvičně kluci zažili asi poprvé v životě a pro všechny to byl skvělý zážitek).

V sobotu jsme přejížděli na stadion v malém městečku Kaunitz, kde nás čekala základní skupina. Do té nám byli nalosováni soupeři z Německa (Fortuna Düsseldorf, BV Werther a BW Lohne) a z Dánska (HB Köge). Cíl byl jednoznačný - být do druhého místa a postoupit tak mezi 48 nejlepších mužstev turnaje.

Jako první nás čekal nejzvučnější soupeř a to Fortuna Düsseldorf. Jelikož jsme na takto velkém turnaji byli poprvé, nelze se klukům divit, že byli nervózní a tento fakt se také podepsal na výsledku prvního zápasu. Bohužel jsme soupeři darovali lacině několik gólů a skóre tak skončilo 0:5. Hned v dalším zápase jsme si tedy chtěli napravit reputaci a uchovat naději na postup. Kluci se už rozkoukali a po dobrém výkonu jsme porazili BV Werther 3:0. Dobrou hru jsme si schovali také do dalšího zápasu a po dramatické koncovce jsme slavili další výhru proti dánskému soupeři HB Köge v poměru 2:1. V posledním zápase skupiny jsme si mohli vybojovat postup, a to v případě výhry nad BW Lohne. V případě remízy bychom museli čekat na soupeřův poslední zápas ve skupině a doufat v pro nás příznivý výsledek. Celý zápas jsme měli herní převahu, bohužel šance nepřicházely. Za celý zápas si soupeř nevypracoval žádnou šanci a jelikož my jsme na konci zápasu svou největší šanci nevyužili, zápas skončil 0:0. Museli jsme tedy doufat, že v posledním zápase skupiny náš soupeř nevyhraje. Což se bohužel nestalo a na nás tak díky horšímu skóre zbylo pouze 3. místo ve skupině a tím přesun do nového turnaje 3. míst všech základních skupin.

Ještě v sobotu jsme rozehráli novou část turnaje proti dalším týmům ze 3. míst základních skupin. Jako první nás čekal soupeř z Padebornu. Na klukách se výrazně podepsalo zklamání z nepostupu a předvedli nejhorší výkon na turnaji. Prohra 0:4 znamenala špatný vstup do nové fáze. V dalším zápase s týmem Viktora Köln se již hra zlepšila, ale soupeř předvedl výbornou efektivitu, a i přes naše šance uhájil výhru 0:1.

V neděli nás čekaly další boje a kluci opět nabrali chuť poprat se o co nejlepší umístění v turnaji. První nedělní zápas jsme sehráli s ruským soupeřem z Petrohradu. Kluci se na soupeře vrhli a několik minut mu nepůjčili míč. Z tlaku vytěžili jednogólové vedení. Další góly jsme z šancí nepřidali a soupeř po našich individuálních chybách skóre otočil. Prohráli jsme tedy 1:2. Tento vývoj kluky zdravě naštval a v dalším zápase s FSV Frankfurt předvedli svůj nelepší výkon na turnaji. Soupeř byl velice kvalitní a z krásného zápasu se zrodila remíza 3:3. V posledním zápase skupiny jsme se střetli s týmem Varl a tentokrát jsme potvrdili své kvality a zvítězili jednoznačně 3:0.

Ve skupině jsme tedy obsadili celkově 5. místo a čekal nás boj o konečné 65. místo s týmem Wiedenbrück. I přes výraznou herní převahu a velkém množství šancí se nám gól dát nepodařilo. Soupeřův gólman předváděl neuvěřitelné věci. Zápas tak skončil 0:0 a šlo se na pokutové kopy. Jak to tak bývá, penalty jsou loterie a často v nich vítězí tým, který v zápase byl horší. To se potvrdilo i u nás, kdy jsme proměnili pouze jednu penaltu a slavit tak mohl soupeř.

Celkové 66. místo nebyla žádná "díra do světa", ale rozhodně to není zklamání. Celý tým to bereme jako odrazový můstek do srovnávání se s týmy evropské kvality a již brzy vyrazíme na další turnaj. Kluci zjistili, že každá minuta na turnaji může rozhodnout o (ne)úspěchu a že nesmí vypustit jediný zápas.

Turnaj jsme si moc užili a příště nás jistě čeká finálový den na finálovém stadionu. :)

Matěj Lačný
trenér U10