V reprezentační pauze jsme se věnovali herním věcem, tvrdí Juraj Šimurka

ÚSTÍ N.L. - Před nedávnem Arma vyměnila trenéry, a proto jsme podnikli rozhovor i s novým asistentem trenéra Jurajem Šimurkou. Ten zavzpomínal na své hráčské období i začátky na Slovensku. Současně prozradil spoustu zajímavých informací v souvislosti se svým působením na severu Čech. Čemu se Arma věnovala v reprezentační pauze a s čím půjde do posledních dvou zápasů podzimní části Fortuna národní ligy?

Spolu s hlavním trenérem Křečkem jste vedli Armu zatím ve dvou zápasech a hned jste získali čtyři body. Co jste zatím tedy s mužstvem stihli udělat?

Zatím tu není moc prostor na hodnocení. Máme za sebou jen dva zápasy. Získali jsme čtyři body, po dlouhé době tým vyhrál na venkovním hřišti. Mančaft je velmi solidně kondičně připravený, což je samozřejmě zásluha předešlého trenéra.

Ve druhé lize vás čekají do konce podzimu dva zápasy. S jakými plány do nich půjdete?

V tréninku nacvičujeme určité věci. Proti Hradci jsme hráli v rozestavení 4-5-1 a na Olympii 3-4-3. Hlavní trenér se zaměřuje na hru se třemi obránci a nacvičujeme prvky týkající se defenzivy i ofenzivy. Jsou to nácvikové věci a jde o to hráčům určité věci nastínit tak, jak si to trenér představuje v zápase.

Jak probíhala vaše jednání s klubem, když jste byl osloven jít do Ústí?

S Alešem Křečkem jsem spolupracoval už ve Slavii, kde byl asistentem trenéra a já trenér brankářů. Vloni jsme spolu byli v Baníku Ostrava. Ve Slavii jsme byli rok, v Baníku rok a půl, takže jsme na sebe zvyklí. Aleš mě pak oslovil. V určitém období jsem působil jako hlavní trenér, potom jako trenér brankářů a nyní jako asistent poznávám opět něco nového.

Druhou ligu znáte z Baníku Ostrava. Jak na vás soutěž působí v letošním ročníku?

Ve druhé lize působí výborní fotbalisté i týmy, mohu zmínit třeba Opavu. Nyní vyskočil nahoru Třinec, postoupit mohou klidně České Budějovice. Mezi týmy nejsou velké rozdíly. Není to o tom, že by nahoře byly třeba tři kluby, které by výrazně odskočily zbytku, naopak v soutěži není nějaký outsider. Na každý tým občas přijde krize, na podzim přišla na Ústí, jindy může přijít na někoho jiného.

Končí reprezentační pauza a v pátek hraje Arma s Frýdkem-Místkem. Jak jste tuto zápasovou mezeru zaplnili?

Kvalitně jsme potrénovali, soustředili jsme se na herní tréninky a v těch dvou zbývajících zápasech chceme bodovat.

V Ústí jste asistentem trenéra, ale můžete působit i jako trenér gólmanů. Jaké jsou tedy vaše role?

Trenér gólmanů Radim Novák je hodně vytížený, má asi šest funkcí, takže vzhledem k času nemůže stíhat všechny naše tréninky. S Alešem Křečkem to máme rozdělené tak, že pokud je Radim s námi, tak se věnuji mužstvu, dělám s ním rozcvičky a určité věci.  Pokud Radim s námi není, tak se věnuji gólmanům.

Pojďme zavzpomínat na vaši osobní hráčskou kariéru. Jak byste jí shrnul?

Za největší úspěch považuji, že jsem se dostal do reprezentace v roce 1983. Záhy jsem se pak ale zranil. V rámci působení v klubech jsem zažil šťastné období ve Slavii Praha. Rád vzpomínám na pražské Bohemians. Už tehdy měli fantastické fanoušky. V závěru kariéry jsem působil i ve Viktorce Žižkov. Ve svých začátcích zmíním ZŤS Petržalku, tam jsme měli krásné období, postoupili jsme tehdy do první ligy. V roce 1981 poprvé v historii klub postoupil, za rok jsme ale spadli a následně jsme opět zažili postup. Později se klub pod novým názvem Artmedia spojil s Interem Bratislava a hrával i evropské poháry, to už ale v pozdější době bylo samozřejmě beze mě.

Autor: Martin Pešout