Věřím, že ve Fortuna národní lize budeme hrát důstojnou roli, říká ředitel klubu Petr Heidenreich

Na startu letní přípravy před novou sezónou 2018-2019 se rozpovídal také výkonný ředitel FK Ústí nad Labem Ing. Petr Heidenreich. S ředitelem klubu přinášíme rozsáhlý rozhovor.

Jak komentujete změnu na brankářském postu?
Skončil Petr Vašek, byli jsme s ním domluveni na jeho působení v jarní části sezóny, kdy nám pomáhal při záchranářských starostech. Mluvili jsme s ním o možnosti jeho působení v Ústí prodloužit. Petr tady byl ale půlroku bez rodiny, ze severu Moravy, odkud pochází, je to hodně kilometrů a shodli jsme se na tom, že to nebudeme lámat přes koleno. Trenérský štáb si tak vytipoval kandidáta na novou brankářskou jedničku. Zadání bylo získat zkušeného gólmana. Přichází proto Jiří Lindr.

Naopak skončili dlouholeté opory Martykán se Zemanem.
Kariéru ukončil Jan Martykán, v klubu skončil Michal Zeman. Oba odchody nás bolely. Honza Martykán svůj konec avizoval dopředu. Michal Zeman dohrával sezónu s velkým zdravotním sebezapřením. Jeho tělo už mu vypovědělo službu. V Ústí odvedl velkou práci a jeho cesty se ubírají do nižších soutěží v Rakousku, kde to skloubí i s civilním zaměstnáním.

Co říkáte na další změny v kádru?
Pak odešli všichni hráči, kteří u nás byli na hostování. To bylo podle očekávání, protože pro nás to byl na jaře nestandardní projekt hlavně finančně. Teď je na nás, abychom kádr doplnili ke konkurenceschopnosti ve Fortuna národní lize. Na jménech pracujeme s trenérem. Je důležité, že tu máme také hráče z regionu. Vrací se do regionu Marek Krátký, s kterým jsme byli v kontaktu po skončení sezóny. Je tady Michal Bílek, Marek Strada. K týmu se připojí ještě další hráči. Uvidíme, jak se kádr dá dohromady.

Jak se těšíte na start nové sezóny?
Přípravné období je krátké, trvá jen pět týdnů. Fortuna národní liga začíná 22. července. Věřím, že Ústí bude hrát ve druhé lize důstojnou roli a že nebudeme muset na jaře zase něco hasit.

Co bude s Olivierem Kingue, který v Ústí hostoval na jaře?
Co se týče Kingueho, jsme domluveni s jeho agentem a Slavií, že tu bude pokračovat. K týmu se připojí v nejbližších hodinách. O Kingueho byl zájem i mezi dalšími kluby. Věřím, že minimálně půl roku stráví ještě v Ústí nad Labem.

Jak bylo složité přivést Jiřího Lindra do Ústí?
Pro Jirku Lindra se jedná o první angažmá mimo Hradec Králové. V minulých dnech jsem na stadionu seděl s jeho rodinou. Jsme schopni se domluvit na dlouhodobější smlouvě. On si musí vyzkoušet v následující sezóně, jak mu to tady bude fungovat. Jirka bude v Ústí bydlet, nebude dojíždět. Syn mu jde do první třídy ve škole. Bude to poprvé, kdy bude působit mimo jeho domov. Jsme domluveni až na tříletém kontraktu. Řekneme si v zimě, jak to bude pokračovat, jestli mu to bude vyhovovat.

Co dodat k další nové posile, Marku Krátkému?
S Markem Krátkým jsme domluveni také na delším kontraktu. Přišel po konci smlouvy. Kdyby mu přišla nějaké zajímavá či zahraniční nabídka, kterého bychom nemohli konkurovat, tak jsme domluveni na výstupní klauzuli.

S týmem trénuje taktéž Marek Strada.
Marek Strada je také hráč FK Teplice. Ještě nejsme úplně domluveni na hostování. Ale dává nám to smysl, je to kluk z Oseka vychovaný severočeským fotbalem. Myslíme si, že by takoví kluci tady měli hrát a pak se případně posunout někam jinam.

Z Teplic se na úvodním tréninku objevil také Michal Bílek.
Michal Bílek přichází na hostování z Teplic v rámci obnovení spolupráce s teplickým klubem. Což je i přání majitele ústeckého klubu. Navíc se změnila řada věcí. Teplice mají status fotbalové akademie, Ústí má status sportovního centra mládeže, což je významný mezník. V Ústeckém kraji nás to vyzývá ke spolupráci jak na úrovni mládeže, tak i výstupu z mládežnických kategorií do dospělého sportu. Byl bych rád, aby hráči vychovaní v našem regionu byli implementováni do druhé ligy v Ústí nebo do první ligy v Teplicích, tak jak k tomu bylo v minulosti.

Baník Ostrava dal Alexandera Jakubova na transfer listinu. Může se vrátit do Ústí?
Jakubov by se teoreticky mohl vrátit. Ještě má roční smlouvu v Ostravě. Baník řeší jeho další působení. Měli bychom o Sašu zájem, ale je to na úrovni druhé ligy drahý hráč a není v možnostech FK Ústí nad Labem ho tady udržet. Jsme ale v kontaktu jak s hráčem, tak s agentem.

Jak s odstupem hodnotíte uplynulý  ročník 2017-2018?
Minulá sezóna byla zkušeností. Nedýchalo se nám lehko. V zimě jsme museli do posil pustit více peněz. Konečné 10. místo vypadá dobře, ale víme, že sezóna byla těžká. A nechceme ji v Ústí opakovat.

Novinkou bude fakt, že nově do 1. ligy postoupí jen vítěz Fortuna národní ligy a další dva celky v pořadí budou hrát baráž o postup. Co tomu říkáte?
Změnu herního systému někdo vnímá jako ztížení pozice pro druholigové kluby postoupit do první ligy. Já mohu říci, že to přispěje k atraktivnosti soutěže. Bude baráž, šance na postup se otevře i pro třetí tým ve druhé lize. Zápasy se budou vysílat v televizi. Je zřejmé, že diváci na zajímavé, vypjaté a atraktivní zápasy slyší. Diváci chtějí vidět, když se hraje o sportovní život, o všechno. Změnu herního systému v první i druhé lize má přispět k zvýšení atraktivity obou soutěží, zvýšení diváckého zájmu. Zvýší se počet zápasů, kdy se o něco hraje.

Autor: Martin Pešout