Získal jsem hráče, které jsem chtěl, pochvaluje si posílení trenér Aleš Křeček

ROUDNICE N.L. - Ústecký tým se pilně připravuje na soustředění v Roudnici nad Labem. Hráči tento týden polykají tréninkové dávky a chystají se na generálku se Sokolovem. V útrobách sportovního komplexu jsme taktéž vyzpovídali hlavního trenéra FK Ústí nad Labem Aleše Křečka v rozsáhlém rozhovoru. 
Co bylo účelem roudnického soustředění a jak jste s ním spokojen?

Na soustředění jsme odjeli z několika důvodů. Jedním z nich bylo, že jsme chtěli změnit prostředí. Od začátku přípravy jsme se připravovali v domácích podmínkách a už to byl takový stereotyp, který bylo potřeba rozbít. Druhou věcí bylo, že jsme se v Roudnici dostali na přírodní hřiště. Potřebovali jsme zažít přechod z umělky na přírodní trávu vzhledem k tomu, že jsme celý leden trénovali na umělce. Ten přechod není úplně jednoduchý, ale jsem rád, že se nám to v rámci možností, které tu jsou, podařilo. Soustředění bude vrcholit pátečním zápasem se Sokolovem. Přestože má mrznout, věříme, že odehrajeme zápas na přírodním trávníku. V neposlední řadě jsme chtěli na soustředění vyzkoušet ještě některé věci a tedy sehrát dva zápasy. Budeme tedy mít za sebou dva zápasy na přírodní hřišti a ve složení, ve kterém vyběhneme do jarní části Fortuna národní ligy.

V týdnu už jste sehráli přípravný zápas s Olympií Praha. Tu jste tedy porazili 3:0...
Zápas byl v uvozovkách utajený. Hledal jsem soupeře, který hraje v podobném rozestavení jako Opava, kde začínáme jarní část FNL. Opava hraje na tři stopery, padla volba tedy na Olympii, která v přípravě také hrávala vesměs na tři stopery. Požádali jsme proto Olympii, jestli by s námi sehráli zápas. A tím, že jsme byli trochu v ústranní v Roudnici, tak jsme nechtěli tento zápas nějak prezentovat veřejně. Chtěli jsme si vyzkoušet ještě různé herné varianty a odehrát to v klidu. 


Proč jste na soustředění zvolili Roudnici nad Labem?
V Roudnici jsem poprvé. Byli jsme se tu dříve podívat, jak to tu vypadá. Slíbili nám, že nás pustí na přírodní hřiště, které nám upraví, což byl motiv toho, abychom sem přijeli. Dopoledne je hřiště zmrzlé, to jsme museli zvolit jiný program, ale odpoledne už je to dobré. Jinak denní program je klasický, snídaně, dopolední trénink, oběd, odpolední trénink, klasika. Zahráli jsme si mezi sebou i ping-pongový turnaj. Hrál jsem s Radimem Novákem, skončili jsme čtvrtí. Tvoříme partu, k čemuž takové soustředění pomůže.

Připojil se k týmu záložník Filip Novotný. Co říci na jeho adresu?
Jeho jméno tady padalo od začátku přípravy. Úmyslně jsme si nechávali jedno až dvě místa volná v tom konečném kádru na případné posílení hráče z některého prvoligového klubu, který by se nevešel do sestavy. S Filipem jsme už byli nějakou dobu v kontaktu, stejně jako s Jakubem Pokorným, než jejich kluby zamířily na zahraniční soustředění do tepla.  Jsem rád, že oba hráče máme v týmu, protože jsem přesvědčen, že nám pomohou v jarním boji o záchranu.


Oba přicházejí z první ligy. Především Jakub Pokorný odkopal celý podzim v základní sestavě Baníku Ostrava. Nemůže u takových hráčů s příchodem do druhé ligy přijít pokles motivace?
Když jsem vybíral hráče pro posílení našeho týmu a jedná se o hráče se zkušenostmi z první ligy, na první místo jsem stavěl jejich charakter a případně to, jestli s nimi mám osobní zkušenost. S Jakubem Pokorným jsem nějakou dobu pracoval v Baníku Ostrava, takže jsem ho poznal jako charakterového hráče a člověka. Proto se neobávám, že by vůbec mohl jakýmkoli způsobem podcenit druhou ligu. Kuba vnímá situaci v Baníku, kde je nyní obrovská konkurence. A pro něj je pořád lepší, když bude pravidelně nastupovat v těžkých zápasech druhé ligy, což si vyzkoušel vloni s Baníkem, než když bude sedět na lavičce. A věří, že naše spolupráce pomůže oběma stranám. Nám v boji o záchranu a jemu v tom, že získá větší sebevědomí a do první ligy se vrátí v létě. Co se týče Filipa Novotného, sice jsem ho osobně neznal, ale chodil jsem na zápasy Jihlavy a získal jsem o něm pozitivní poznatky. Současně má dobrý charakter, což jsem poznal za těch pár tréninků a zápasů. Osobně jsem s ním mluvil a jsem přesvědčen, že to je typ hráče, který na hřišti nechá všechno a navíc pochází z regionu. 

Co říci k Tomáši Ťokovi, který hostuje v Armě ze Slovácka?
Tomáš má rovněž několik zápasů v první lize odehraných, vstřelil jeden gól tehdy proti Příbrami. Slovácko ho uvolnilo. Nepátrám po důvodu, proč Slovácko hráče pustilo, ale po tom, jestli nám pomůže. Tomáš přišel na zkoušku a prosadil se. Je levák, má přehled ve hře, vynikající kopací techniku, je to kreativní hráč. Chtěli jsme přivést alespoň jednoho hráče doprostřed hřiště, ačkoliv jsme jich měli dostatek, ale museli jsme zvýšit konkurenci a vytvořit tlak na stávající hráče, že to nemají jisté, jak to vypadá. Tomáš prošel i zdravotní prohlídkou, měl v tomto ohledu nějaké problémy. Nakonec jsme ho angažovali, sportovně to bylo v pořádku. Ve Slovácku hrál převážně v juniorce.


Co rozhodlo, že Ťok zamířil do Ústí a ne třeba někam na Moravu, kam by to ze Slovácka měl blíže?
Všechno je to o tom, jaké klub nebo já máme vztahy. Nyní tu máme tři hráče z Baníku Ostrava a jednoho hráče z Uherského Hradiště. Jsem rád, že to tak je. Republika není tak velká, aby hráči nemohli přijít i z větší vzdálenosti. Někteří hráči koukají, jestli mohou být blíže rodině, ale měli by vyhodnocovat, jestli mají šanci hrát tam nebo tam, nebo kde se jakým stylem hraje. Nebo zda jim to pomůže v kariéře. My si také vyhodnocujeme přínos hráčů pro tým. 


Podle zimních posil to vypadá, že vás baví si tvořit vlastní kádr a rozhodnout si, koho na jakém postu potřebujete...
To baví každého trenéra. Od vedení klubu jsem dostal volnou ruku v rámci ekonomických možností. Udělali jsme to takhle. Vše se odvíjí také od situace, v jaké tým je. Fotbalově hrajeme o život a budeme se snažit, aby druhá liga v Ústí zůstala. V rámci možností jsem s doplněním kádru spokojen.

Posílení kádru se tedy podařilo?
Získal jsem hráče, které jsem chtěl. Ještě byla možnost získat Pavla Moulise, ale bohužel to nevyšlo. S Olomoucí to bylo 50 na 50, jestli přijde. Kdyby Moulis přišel, byla by to pecka, ale nestalo se tak. Ještě jsme věděli o Šupovi z Teplic, který zamířil nakonec do Varnsdorfu. A my přivedli Sašu Jakubova do útoku. Saša je devítka, gólový hráč a toho jsme neměli. Martin Jindráček není typický hrotový útočník. Všechny týmy v tabulce kolem nás přes zimu posilovaly, nikdo nezaspal. Máme tu také hotové hráče. Gólman Petr Vašek je hotový a zkušený hráč. Saša Jakubov má také něco odehráno. Kuba Pokorný je ročník 1996, ale má na svůj věk odehráno hodně prvoligových zápasů. Filip Novotný má kariéru před sebou, ale také okusil první ligu v Jihlavě. Víme, co od našich hráčů očekávat. Hráči jako Vašek, Jakubov, Novotný či Pokorný by měli tvořit osu kádru a měli by atakovat základní sestavu. Samozřejmě záleží na výkonech. Máme tu i mladého Youbu Drameho, to je perspektivní hráč. A pozor - v přípravě vstřelil čtyři góly, čímž se stal druhým nejlepším střelcem přípravy po Jakubovovi. Olivier Kingue byl zraněný, moc toho s námi nenatrénoval, tak uvidíme. 

Po katastrofálním podzimu asi bylo na místě tým radikálně pozměnit, že?
To jsme avizovali již dříve, že kabina bude potřebovat okysličit a doplnit. 


Sledoval jste zimní dění ve Frýdku-Místku či Vítkovicích, se kterými budete hrát o záchranu?
Soustředíme se hlavně na sebe, ale v médiích sem tam něco proběhne, takže víme, že Frýdek-Místek získal nějaké hráče ze Zbrojovky Brno, má Přichystala a další,  Vítkovice udělaly Oklešťka, Žondru či Paška. Všechny celky okolo pásma sestupu se snažily posílit, aby se zachránily. Z tohoto hlediska jsme udělali, co jsme mohli a soupeři taktéž. 

Nemohl přijít z Baníku Ostrava ještě někdo další?
Mluvil jsem například se Šašinkou, nabízel jsem mu variantu Ústí. Jeho manažer ho tlačil do Polska a nakonec skončil v Popradě ve druhé slovenské lize. Když cítím, že hráč nemá zájem nebo spekuluje o něčem, tak to nemá smysl. Mluvil jsem i s řadou dalších hráčů. Bavili jsme se i o Kouřilovi, kterého jsem měl v Baníku, také jsem s ním mluvil, ale to už je pryč. Máme jiné hráče a věřím, že potvrdí svou kvalitu.

Jak jste přišli na Youbu Drameho, mladého hráče z Francie?
Drameho jsme získali přes agenta Carlose de Azeveda, se kterým jsem pracoval v Baníku. 

Jaro začínáte zápasem v Opavě. To bude jistě těžký oříšek...
Opava je jasný aspirant na postup. Soupeře sleduji, viděl jsem Opavu například minulý týden, když hráli přípravu proti Vítkovicím. Půjdu se na ně podívat znovu v sobotu. Děláme vše proto, abychom o Opavě získali co nejvíce informací. Opava má ale široký kádr, kvalitní, konkurenceschopný. Ani přes zimu nikoho moc nepřivedli, jsou sehraní. Posílili o Janetzkého, je to jejich odchovanec, byl v Jablonci a byl také jedním z hráčů, o kterém jsem uvažoval. Ale chtěl jít domů a zamířil do Opavy. 

V Opavě se prosazuje exústecký kanonýr Smola. Jak ohlídat tohoto střelce?
Smola momentálně nehraje, protože je zraněný. Uvidíme, jestli bude nachystaný nebo ne. Ale v Opavě mají takovou konkurenci, teď tam hráli dva útočníci, kteří jsou neméně kvalitní. Opava není o jednom hráči, ale o celém kvalitním týmu. Jestli nastoupí Smola nebo někdo jiný, nebude to podstatné.

Jakou máte tedy výchozí pozici?
Schází nám bod, abychom se dostali na nesestupovou pozici, potřebujeme po jarní části skončit nejhůře na 14. místě. Cílem je zachránit soutěž. Výchozí pozice není komfortní, ale není ani beznadějná. Jsme na dostřel klubům jako Viktorka Žižkov nebo dalším. V tříbodovém systému můžeme tu ztrátu dohnat rychle. Zimní přestávka je dlouhá, hráči se těší na ostré zápasy. Dobře jsme trénovali, hráči k tomu přistoupili zodpovědně. Hráči trénovali dobře, s tím jsem spokojen.

Na podzim, ačkoli jste u toho ještě v podstatě nebyl, tým získal při venkovních zápasech pouze čtyři body a jedinkrát venku vyhrál, a to až ve 14. kole na hřišti Olympie. Zabývali jste se i touto věcí, jak tým připravit na venkovní duely?
Hráči musí uvěřit, že každý zápas, ať se hraje doma nebo venku a proti komukoli, mohou vyhrát. Pokud tomu nebudou věřit, tak na hřiště ani nemusí chodit. Pracovali jsme na tom, hráči musí věřit svým schopnostem. Hráči musí věřit, že v každém zápase mohou uspět. Pracovali jsme na organizaci hry a defenzivy. Během podzimu mančaft dostal strašně moc gólů. Pilovali jsme proto defenzivní činnost a organizaci směrem dozadu. Autor: Martin Pešout
Foto: Eva Kotěrová
PARTNEŘI:

Copyright © 2015 FK Ústí nad Labem a.s. Veškerý obsah stránek je chráněn podle autorského zákona a jeho kopírování bez výslovného souhlasu FK Ústí nad Labem a.s. je zakázáno.
Povolena je citace zpráv zveřejněných na tomto webu s uvedením zdroje www.fkusti.cz

Powered by GOLDMIND Marketing and Digital