Dušan Tesařík: Ofenzivní fotbal neznamená, že nebráníme

27. 7. 2022 | Zdeněk Kamínek ml.

Ústí nad Labem - Dušan Tesařík převzal ústecký fotbalový celek pro nový ročník 2022/2023. Bývalý záložník Zlína, Teplic, Příbrami či Ostravy poodhalil styl, který by rád s Armou praktikoval v zápasech. Šestačtyřicetiletý hlavní trenér bude sázet na běhavý a ofenzivní fotbal, který bude bavit hráče i fanoušky, nezapomíná přitom na obrannou fázi.

„Tím, že fotbalisté mají poloamatérské smlouvy, máme tréninky odpoledne. Devadesát procent kluků by mohlo o prázdninách i dopoledne, dva až tři hráči nikoliv. Nechci mít tým rozdělený, tím je proto vše vyřešené. Tréninky máme čtyřikrát týdně a zápas,“ vysvětlil Dušan Tesařík odpolední trénování, které mu ale není cizí.

„Z mládežnických kategorií jsem na to zvyklý, zvláštní je to převážně pro Ústí nad Labem. Na jednu stranu je to škoda, všichni byli zvyklí trénovat ráno, s mládeží to krásně vycházelo. Z toho důvodu musíme nyní trénovat vše na hlavním hřišti, neboť Klíše je plná. Křížili bychom se s mládeží, která má asi šestnáct družstev. Jde nám spíše o to, že odpoledne jsou na stadionu atleti, kteří běhají, připravují se na závody, do toho létají míče. Musíme spolu navzájem v trochu bojových podmínkách spolupracovat, ale zatím to funguje,“ pokračoval hlavní trenér Army, jenž dává dohromady celé mužstvo téměř od nuly.

„Přirovnávám to k tomu, že přišlo tornádo, které všechno vzalo, a vše se bude budovat znovu. Buduje se úplně jiné mužstvo, přičemž máme pár pilířů, na kterých se to dá postavit. Kromě toho ústecká mládež produkuje dobré a zajímavé hráče, i když dorost spadl ze druhé ligy. Jsem až překvapený, kolik produkuje šikovných kluků. Mají navíc dohodu s Drážďany a kluci se vracejí,“ těšilo rodáka z Uherského Hradiště.

„Když odejde Mykhailo Kabantsov, se kterým nepočítám, odešlo šestnáct hráčů. Zůstal pouze brankář Jan Plachý, Bohumil Hudec, Vojtěch Čítek a Adam Černý, který se u „A“-týmu pohyboval. Jonáš Jiránek je zraněný. Rýsuje se, že by zůstal a vrátil se David Černý, to by byl pilíř. V jednání je Jaroslav Benda, jenž má v sobě něco, co spoustu hráčů nemá. Vpředu 99 % míčů udrží, i když dostane balón zády k bráně. To by byla naše zbraň,“ přál by si bývalý prvoligový záložník, který jako hráč okusil tuzemskou nejvyšší fotbalovou soutěž v Teplicích.

„Už se kostra týmu začíná skládat, v regionu se pohybuji a někomu, když někdo s něčím přijde, řeknu například, že v něm to nevidím. Řekl bych, že v tomto prostoru jsem zorientovaný a mám to o to snazší. Navíc mi pomáhá trenér brankářů Patrik Kolář, který v Ústí nad Labem působil a ví o hráčích z mládeže vše. Říká, ve kterém hráči potenciál je, kde to vidí hůře, tady je to lepší a podobně. Trefuje se úplně stoprocentně, trénoval jsem s ním dva roky u mládeže v Teplicích a vím, že oko na fotbal má čisté,“ vyzdvihl znalost svého kolegy.

„ČFL snadná soutěž rozhodně není. Vyhráli jsme přátelské utkání v Zápech, ale k mojí dokonalosti to mělo zhruba padesát procent. Nebylo to tak, jak bych si představoval, aby mužstvo fungovalo. Chci sázet na pilíře, k tomu přidat mládí, šikovné kluky. U mě ten, kdo neběhá, nemá ve fotbalu šanci. Kdo si myslí, že v Ústí nad Labem si řekne, dejte mi to do nohy, tak to neexistuje. Výhoda tohoto týmu je, že disponujeme pěti až šesti nadstandardně rychlostními hráči, což mi do ofenzivního fotbalu krásně zapadá,“ dodal Tesařík, který i přes ofenzivně laděný fotbal nezapomíná na defenzivu.

„Je to těžké, ale ofenzivní fotbal neznamená, že nebráníme. Vycházím z toho, že u mě je na prvním místě obranná fáze, ať už je výše nebo níže. Jestli někdo říká, že chci hrát jen hurá systém dopředu, je to nesmysl. Já chci góly dávat, ale chci i nedostávat. Chci vyhrávat velkým rozdílem, dávat hodně branek a hrát fotbal, který baví kluky i lidi. Na druhou stranu radši dostanu gól a více branek dám. Nikdo nepůjde na fotbal, kde obě mužstva brání od půlky a skončí to 0:0, a v zápase je jedna šance,“ nastínil základ taktiky.

„Řekl bych, že do počtu v soutěži nebudeme. Pokud budou hráči plnit to, co mají. Spoustu kluků nebyla zvyklá hrát agresivně od první minuty. Hráli jsme zápas v Německu, kam jsem vzal dvě jedenáctky a řekl, že od první minuty zkusíme vysoký aktivní pressing, napadat. Připadal jsem si, že jsem na hráče mluvil úplně jinou řečí, protože hlasivky to odnesly. Pochopil bych odevzdanost ke konci poločasu nebo zápasu, ale ne od první minuty na začátku zápasu. To jsme se nepochopili, pro některé bylo něco nového hrát ve vysokém tempu. Praktikuji fotbal, který já byl zvyklý hrát, což znamená běhavý. Kdo se tomu v dnešní době nepřizpůsobí, nemá šanci hrát na vyšší úrovni,“ nechal se slyšet Tesařík, který povolal hráče i z nižších soutěží.

„Měl jsem kluky, kde ze začátku to vypadalo dobře, ale pět šest let řádně netrénovali a trénují někde dvakrát týdně po vesnici. První dva tři tréninky byly slušné, ale poté najednou zjistí, že jsou do odpoledne v práci, razí na trénink a domů přijdou večer. Mají již většinou rodiny a byla to pro ně jen zkouška za nula, za žádné peníze. Někteří zavolali, že už to nedávají, že jsou unavení. Poděkovali za šanci, ale sami viděli, že vlak již ujel. Mayerhofer stále u nás je, do začátku soutěže máme ještě čas. Uvidíme, kam se to dále posune. Střídá lepší momenty s horšími, hodně spolu mluvíme, v tréninku vypadá lépe než v zápasech,“ prozradil.

„Ambice zatím stanoveny nebyly, sám jsem zvědavý. Do každého zápasu jdeme s tím, abychom vyhráli. Tím, že se mužstvo buduje, nedokážu cíle odhadnout. Viděl bych to tak, že první rok musíme proplout soutěží, zorientovat se. Postupně doplňovat střípky do mozaiky, kterou skládáme, poté se uvidí. Máme nyní problémy v obraně s krajními beky, kteří v mojí strategii jsou alfou a omegou celého fotbalu. Čekáme na uzdravení Daniela Chodory, kterého jsem zahlédl jednou v tréninku. Viděl jsem, že tento hráč bude přínos, navíc je levonohý. Nyní hrají na tomto postu praváci, kteří mají vše přes nohu. Někdo to zvládne, na vrcholové úrovni David Limberský nebo Jan Bořil. V záloze je to snazší, ale levý obránce by měl být levák. Zkoušeli jsme nějaké kluky, nevedou si špatně, ale není to ono. Možná by mohl stihnout první mistrovský duel, nebudu na něj spěchat, protože jeho kariéra je přednější než nějakých čtrnáct dní v Ústí nad Labem,“ řekl závěrem fotbalista, který v minulém tisíciletí oblékl i dres české reprezentace do osmnácti let.

Ústí zvítězilo v Brozanech 1:0!

8. 9. 2023

Další venkovní zápas. Ústí zamíří do Brozan

7. 9. 2023

Ústí v Chlumci nad Cidlinou neuspělo

3. 9. 2023
Zápasy A-Týmu
ČFL 23/24, 6. kolo 17:00
logo logo

SK Sokol Brozany

FK VIAGEM Ústí nad Labem


ČFL 23/24, 9. kolo 16:00
Velvary
logo logo

TJ Slovan Velvary

FK VIAGEM Ústí nad Labem

30. 9. 16:00h